teisipäev, 30. juuni 2020

Uudiskirjandus




 Kahekümne kuue aastane Jean Louise Finch, kes raamatus"Tappa laulurästast" ilm. 1960*,  oli nelja aastane – naaseb New Yorgist, et külastada oma eakat isa Atticust. Lõunaosariikides muutusi põhjustavate kodanikuõiguste võitluse ja poliitikasegaduse taustal seguneb Jean Louise’i kojutuleku rõõmu kibedust, kui talle selgub häirivaid tõdesid lähedastest inimestest, perekonnast, linnast ja neist, kes on talle kallid. Temas tulvab lapsepõlvemälestusi, sünnib kahtlusi oma väärtushinnangutes ja kõiges selles, mida ta on harjunud endastmõistetavaks pidama.
Paljude romaani „Tappa laulurästast” tegelaskujude taustal toimuvad sündmused haaravad noort naist, tema maailmas algab valus, kuid ometi paratamatult vajalik vabanemine mineviku illusioonidest – teekond, mida saab juhatada ainult inimese enda südametunnistus.
1950. aastate keskel kirjutatud (2015 avaldatud) „Mine, pane vahimees välja” on Harper Lee unustamatu romaan tarkusest, inimlikkusest, kirest ja mõistvusest – sügavalt haarav kunstiteos, mis pajatab teisest ajast, olles ühtaegu imeliselt tähendusrikas ka meile. (eestikeelne tõlge Matti Piirimaa)

* "Laske siniraage niipalju kui te tahate ja tabate, aga pidage meeles, tappa laulurästast on patt." 
Sellised õpetussõnad annab advokaadist isa Atticus Finch edasi oma lastele, kaitstes loo "tõelist laulurästast - musta meest, keda süüdistatakse valge neiu vägistamises 1930-ndate aastate ameerika väikelinnas.  

                                                   NB! VAATA !  uudiskirjanduse nimekiri

teisipäev, 2. juuni 2020

Uudiskirjandus!



Imekaunite piltidega raamat jutustab loo sellest, kuidas sadakond aastat tagasi Saksamaal Harzis kasvatati eriliselt laulvaid kanaarilinde. Need linnud olid tegelikult Harzi kaevurite elupäästjad sügavates kaevandustes, sest tajusid hapnikupuudust palju varem kui inimesed ning lõpetasid siis laulmise. Varsti muutusid linnud populaarseks kõikjal maailmas ning nende eest oldi valmis maksma sama palju, kui Harzi kaevur maa all nädalaga teenis. Enne pidi aga kaupmees tinaraske kandamiga läbi Harzi kõndima ja nädalapikkuse reisi ajal üle ookeani iga päev 189 laululinnu ees hoolitsema. Just 189 linnupuuri mahtus raami peale, mida kaupmees oma seljas tassis. Raamat räägibki ühe kanaarilinnu teekonnast Saksamaa kaevuri kodust Ameerikasse väikse tüdruku juurde, kes oma uut lemmikut juba väga ootab.
Raamatu autor,  1958. aastal sündinud Dieter Böge on lastekirjanik, kunstnik ja tõlkija. Ta õpetab juba aastaid Hamburgi rakendusteaduste ülikoolis. Lapsena rändas ta perega mööda Harzi metsi ja isa jutustas talle Harzi kanaarilindudest.
Raamatu topeltlehekülgedele 189 kanaarilindu joonistanud Elsa Klever on 2015. aastal võitnud Austria lasteraamatuauhinna. 

esmaspäev, 1. juuni 2020

Uudiskirjandus!


                            Armastatud lastekirjaniku Leelo Tungla raamat  uues kuues,  viies trükk.


Raamatus jagavad autorid oma tähelepanekuid ja aja jooksul lihvitud oskusi vorstide valmistamisel. Kuidas valida toorainet ja kust seda hankida, millised on erinevad tehnikad ja palju muud.
 Kuidas valmistada ahjuvorste, toorvorste, suitsuvorste, rupskivorste, verivorste, keeduvorste ning vinnutatud vorste.



                                           Vaata uudiskirjanduse nimekirja RIKSWEB


Koduloohuviline, midagi Sulle!